Autor: Henrik Urbel
Foto: Kristjan Teedema
Kas kuuma pliiti võib katsuda või mida peab tegema enne sõidutee ületamist – need on küsimused, millele iga laps võiks osata vastata. Eile jagati Tartu lasteaedadele olmevigastuste teemalised põrandamängud, mis aitavad õppida vigastusi ennetama.
«Sellise mängu vajalikkus tekkis päevakorda, kui tuttav nägi pealt, kuidas kiik sellelt maha kukkunud lapselt kõrva peast rebis. Kohutav õnnetus, mida oleks saanud ära hoida, kui laps oleks teadnud, et kiigelt maha kukkudes tuleb end kohe võimalikult maadligi hoida,» rääkis üks mängu autoritest, MTÜ Aga Mina juhatuse esimees Tamo Vahemets.
Põrandamäng «Aga mina» on tema sõnul loodud just selleks, et lapsed oskaksid ohte märgata ning neid teadlikult vältida. «Kohe kindlasti ei ole mängu eesmärk lapsi n-ö mulli sisse panna ja võimalikke traumasid põhjustavaid tegevusi keelata,» selgitas ta. Eelkõige on Vahemetsa sõnutsi mäng mõeldud lastele vanuses kolm kuni seitse aastat, kuid ta märkis, et ka lapsevanematel on sellest kindlasti midagi õppida. «Statistika näitab, et kõige rohkem õnnetusi juhtub lastega just kodus,» rääkis Vahemets.
Elulised teemad
Mängus pööratakse Vahemetsa sõnutsi tähelepanu igasugustele traumadele põletustest kukkumiste ja mürgistusteni välja. «Mängus on küsimusi seitsmest kategooriast, millest igaüks koosneb omakorda 12 küsimusest,» kirjeldas ta. Mängu projektijuht Getter Toome rääkis, et lisaks on mängus ka hääl- ja piltülesanded ning mängulaud. «Lähtusime sellest, et lapsed saaksid ka liikuda. Seepärast lisasime mängu liikumisülesandeid, et neil oleks põnevam,» ütles ta. «Näiteks küsimuse «Mida peab tegema enne sõidutee ületamist?» puhul peab laps püsti tõusma ning näitama, kuidas ta vaatab esmalt vasakule, siis paremale ja uuesti vasakule enne, kui hakkab teed ületama,» lisas Toome. Projektijuht tõi välja, et mängul puuduvad reeglid, et lasteaiaõpetajad saaksid laste vanuse ja varasema kogemuse järgi mängu kulgu erinevalt üles ehitada.
Mängu koostamisel on Tamo Vahemetsa sõnul kasutatud eri valdkondade spetsialistide abi, et kõik vajalikud teemad saaksid kaetud. «Mängu abil saab laps teada ohtudest, mis varitsevad kodus, kuid ka neist, mis võivad näiteks mererannas või looduses matkates ette tulla,» sõnas ta.
Mängukomplekt ise on Vahemetsa sõnutsi tehtud vastupidavast materjalist, mis kannatab ka pesta. Mängu koostamine sai alguse juba rohkem kui aasta tagasi ning sellega on lisaks spetsialistidele seotud ka hulgaliselt vabatahtlikke, märkis Getter Toome. «Suuremas osas on mäng kokku pandud just Tartus,» rääkis ta.
Tartu linnavolikogu liige ning tervise- ja tööministri nõunik Mihkel Lees on üks neist tartlastest, kes lõi projektis kaasa. «Hea on näha, et idee selleks tekkis kodanikualgatusena, sest kogu initsiatiiv ei pea alati tulema riigi tasandilt,» ütles Lees.
Tartu on esimene
Tartu linn on esimene omavalitsus, mis alustas mittetulundusühinguga Aga Mina koostööd laste vigastuste vältimiseks ja sellekohase teadlikkuse suurendamiseks. Juhtprojekti toel said kõik 31 linna munitsipaallasteaeda mitmekülgsed põrandamängud.
«Mul on hea meel, et Tartu kaasati sellesse projekti ja meie lasteaiad saavad proovida uut õpetlikku mängu, mis lisaks mängurõõmule annab ka eluks väga vajalikke teadmisi,» ütles Tartu abilinnapea Tiia Teppan eile koolieelsete lasteasutuste juhtide infopäeval.
Tamo Vahemets usub, et Tartu linnaga algatatud ettevõtmine on hea eeskuju ka teistele omavalitsustele. «Mida varem lapsed õpivad neid ümbritsevas keskkonnas varitsevaid ohte märkama ja ära tundma, seda harvem vajavad nad oma eluteel arstiabi,» lisas ta.
«Aga mina»
- Põrandamängu said kõik 31 Tartu munitsipaallasteaeda.
- Mäng koosneb erinevatest osadest, näiteks ei/jah vastusega küsimustest,
tegevuskaartidest ja piltmõistatustest. - Mängus osaleja saab kontrollida teadmisi muu hulgas põletuste, mürgistuste ja kukkumiste ennetamises.
- Mäng loodi jätkuna vigastuste vältimise teemalisele lasteetendusele «Aga Mina».
Allikas: Tartu Postimees